Se încălzește cuptorul la 170°. Într-un bol se pun ouăle întregi și se mixează cu zahărul și praful de sare. Se adaugă uleiul, apoi laptele și esența de vanilie. Amoniacul se stinge într-un pahar cu oțetul și se pune în compoziție. Făina se adaugă la urmă și se încorporează în compoziție cu o lingură de lemn sau o spatulă.
Se frământă aluatul și se răstoarnă pe masa înfăinată sau pe un blat de lucru. Se împarte în patru părți care se întind și se coc pe rând în tavă până se rumenesc puțin. Când sunt coapte se scot din cuptor cu ajutorul hârtiei de copt și se pun unele peste altele. Se lasă să se răcească. Între timp se pregătește crema.
Crema
Într-un vas cu fundul dublu sau într-un ceaun se pune făina care se amestecă cu zahărul. Se adaugă laptele și un praf de sare și se amestecă cu un tel. Se pune vasul pe foc mic și se amestecă continuu până crema se îngroașă. Apoi se adaugă sucul de la o lămâie. Se închide focul și se pune untul tăiat cubulețe, coaja de lămâie și zahărul vanilinat. Se acoperă crema cu folie alimentară așezată direct pe suprafața ei și se lasă să se mai răcorească.
Când crema a devenit caldă se umplu cu ea foile, ultimul strat fiind de foi. Vor fi patru foi și trei straturi de crema. Peste foi se pune una din hârtiile de copt pe care s-a copt peste care se pune o greutate. Se lasă să se frăgezească câteva ore sau peste noape.